Утворення сучасної, демократичної та дієвої системи місцевого самоврядування потребує постійної політичної волі та стратегічного бачення. Рекомендація Ради Європи (2004) 12 та Пояснювальна записка з питань підготовки дорожньої карти щодо проведення реформи децентралізації/реформи місцевого самоврядування (від 2009 року) можуть бути корисними при розробленні Національної стратегії.
Цей документ носить рекомендаційний характер, від був підготовлений за результатами засідання Загальноукраїнського круглого столу «Перспективи реформування місцевого самоврядування в Україні» (27 травня 2010 року, м. Київ) та на базі методичних рекомендацій Ради Європи. Також при його розробленні було враховано розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2009 р. № 1134-р, від 29 липня 2009 р. №. 900, від 2 грудня 2009 р. № 1456-р, положення Закону України «Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки», та Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».
Стратегія визначає основні напрями реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади на 2010 - 2013 роки. Вона має на меті визначити бачення реформи на середньотермінову перспективу з метою забезпечення ефективної системи місцевого самоврядування відповідно до вимог Європейської хартії місцевого самоврядування. Згадані напрями покривають такі сфери:
- інституціональна реформа місцевого самоврядування;
- адміністративно-територіальна реформа;
- децентралізація та делегування повноважень;
- фінансова децентралізація;
- державний нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування;
- реформа служби в органах місцевого самоврядування;
- інтегрування реформи місцевого самоврядування у більш загальну реформу публічної адміністрації;
- інфраструктура та житлово-комунальні послуги;
- міжмуніципальне та транскордонне співробітництво;
- залучення громадян, підвищення обізнаності та підтримка реформи місцевого самоврядування.
Слід зазначити, що в рамках Плану дій Ради Європи для України, а зокрема, в рамках Програми Ради Європи «Посилення місцевої демократії та підтримка реформ місцевого самоврядування в Україні» (яка має бути реалізована у період 2010-2012 рр.), підтримка Ради Європи, її методичні рекомендації, правова експертиза є доступними при розробленні або перегляді будь-якого законодавчого акту.